nowoczesny pokój dziecka

Aranżacja pokoju dziecięcego – krok po kroku

/
13 marca 2021

Aranżacja pokoju dziecka 

Na ten wyjątkowy moment z pewnością czekałeś od dawna, tworząc w głowie indywidualne projekt pokoju dziewczynki lub chłopca. Urządzając lokum dla dziecka musisz jednak wziąć pod uwagę  nie tylko własne „widzi mi się” ale przede wszystkim wygodę i komfort i bezpieczeństwo dziecka. Jak zatem urządzić pokój dziecięcy, aby w stu procentach spełnił oczekiwania obu stron? 🙂

Projekt pokoju na miarę oczekiwań – jaki styl wybrać

Dużą popularnością w ostatnim czasie, cieszy się projekt pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim. Minimalizm połączony z nienagannym stylem i spójnością detali – jasny kolor ścian, mnóstwo światła oraz przytulność. Pokój dziecka urządzony w takim stylu to świetna propozycja zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Do pomalowania ścian używaj kolorów stonowanych jak np. jasnoniebieski, szary, biały, żółty, delikatny róż lub inne. Pomieszczenia tego typu wydają się lekkie i niezwykle przytulne.

Praktyczność i bezpieczeństwo pokoju dziecięcego

Bez względu na to, czy urządzasz pokój dla noworodka, czy starszego dziecka – podstawą  powinna być praktyczność i bezpieczeństwo zastosowanych w nim rozwiązań. Co to oznacza? Zadbaj o odpowiednią funkcjonalność pokoju dziecięcego. Musisz pamiętać, że to właśnie tutaj maluch najwięcej czasu będzie spędzał na zabawie i dokonywaniu swoich wyjątkowych eksperymentów, które rzecz jasna niosą za sobą pewne konsekwencje – jestem pewna, że każda mama doskonale wie, co mam na myśli. Choćbyś się dwoiła i troiła, nie unikniesz zabrudzeń, uszkodzeń materiału, zarysowań podłogi czy ścian – takie oto uroki rodzicielstwa :).  

Jaką farbą pomalować ściany?

Urządzając pokój dla dziecka, zadbaj o zastosowanie materiałów, które będą łatwe w utrzymania czystości. Do pomalowania ścian świetnie sprawdzają się łatwo zmywalne farby. Kiedy Twoje dziecko postanowi, zamiast na kartkę przenieść swoje barwne myśli na ŚCIANĘ, powstałe arcydzieło będziesz mogła usunąć za pomocą szmatki i ciepłej wody z odrobiną płynu.

Pamiętaj jednak, aby podczas wyboru farb do pokoju dziecka skupić się na tych w pełni ekologicznych i bezpiecznych.

Tapety do pokoju dziecięcego

Pokój dziecka z zastosowaniem tapet na ścianę to rewelacyjny pomysł! Otóż musisz wiedzieć, że wzory, jakie wybierzesz, wpłyną nie tylko na wygląd pokoju, ale również wspomogą rozwój intelektualny małego brzdąca. Dziecko uwielbia wpatrywać się w kolorowe kształty i ciekawe obrazy. Pamiętaj jednak aby nie przesadzić, gdyż zbyt wiele szczegółów może zanadto zmęczyć malucha i dekoncentrować jego uwagę.

Dywan czy wykładzina

Jeden z najczęstszych dylematów młodych rodziców. Otóż moja odpowiedź brzmi – dywan. Dlaczego? A no dlatego, że moim zdaniem dywan jest bardziej funkcjonalny i lepiej sprawdza się w codziennych perypetiach matki Polki i małego urwisa ;). Dywan zawsze możesz ściągnąć i wyczyścić, a jeśli się zniszczy – po prostu wymienić na nowy. Moje rady?

Z wiadomych przyczyn, nie polecam raczej inwestowania w drogie dywany. Przestrzegam również przed kupowaniem wzorów z długim włosiem – te zdecydowanie ciężej jest doprowadzić do stanu przydatności. Do pokoju dziecięcego świetnie sprawdzą się dywany miękkie z jak najkrótszym włosiem. Co do kolorystyki, to wybierajmy raczej ciemniejsze kolory. Świetnym rozwiązaniem jest także dywan o charakterystycznym wzornictwie inspirującym do zabawy. W sklepach jest ich naprawdę sporo – do wyboru do koloru.

Minimalizm czy „dużo wszystkiego”

Zdecydowanie minimalizm. Im więcej wszelakich dodatków, tym więcej sprzątania. Urządzanie pokoju najlepiej zaplanować w stylu klasycznym. Zbyt wiele niepotrzebnych elementów będzie nie tylko niewygodne w użytkowaniu, ale co najważniejsze męczące dla dziecka. Przesadnym dekoracjom mówimy zatem stanowcze NIE.

Jakie meble wybrać?

Wybierając meble do pokoju dziecka, zwróć uwagę na kilka znaczących punktów:

  • bezpieczeństwo i wygodę konstrukcji – wyposażenie do pokoju malucha powinno być solidne i stabilne. Dzieci uwielbiają zabawy we wspinaczki, podskakiwania i inne hece, dlatego wybrane meble powinny zostać wykonane z wytrzymałych i bezpiecznych materiałów;
  • zastosowani materiałów antyalergicznych – pokój dziecięcy ma być przede wszystkim bezpieczny. Bez względu na to, czy decydujesz się na zakup nowych mebelków, czy odnawiasz stare, zadbaj, aby materiały zastosowane podczas remontu czy produkcji były w pełni bezpieczne dla dzieci. Podczas zakupu zapytaj sprzedawcy czy wybrane produkty są antyalergiczne;
  • zaokrąglenie narożników mebli – podczas harców i swawoli niestety może dojść do nieprzyjemnych wypadków, dlatego też warto zadbać, aby mebelki w pokoju dziecięcych posiadały zaokrąglone rogi;
  • brak ostrych elementów -zrezygnuj z designerskich elementów dekoracyjnych posiadających ostre krawędzie;
  • nie kupuj zbyt wielu mebli – ważna jest przestrzeń. Zbyt wiele szafek, czy półek tylko niepotrzebnie zagraci pomieszczenie.

Nowoczesne półeczki wiszące na ścianę

Bardzo modne w ostatnim czasie są laminowane półeczki wiszące. Oprócz swojej funkcjonalności charakteryzują się również eleganckim wyglądem, dzięki czemu są doskonałym elementem dekoracyjnym. Na półeczkach postawić możesz przeróżne dekoracje, lub przybory codziennego zastosowania. Półeczki są lekkie i wieszane na ścianie, dzięki czemu Twoja pociecha nie ma do nich dostępu. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć kolejnej stojącej szafki, która niepotrzebnie zajmie przestrzeń w pokoju dziecięcym.

Jakie oświetlenie wybrać?

Dla niemowlaków nie zaleca się wybierania lamp o zbyt mocnym natężeniu światła, usytuowanych na suficie. Musisz pamiętać, że malec leżący w łóżeczku posiada inną perspektywę widzenia, niż osoba stojąca w pokoju. Dobrym wariantem okazują się nowoczesne lampy OLED, które charakteryzują się emisją światła na większe powierzchnie, wskutek czego nie powodują „olśnienia”.

Dobrym rozwiązaniem jest także, aby pokój dziecięcy wyposażony został w małą nocną lampkę. Jest ona niezwykle pomocna podczas nocnego karmienia, czy innych perypetii młodych rodziców.

Jeżeli urządzasz pokój starszego dziecka, zadbaj, aby na jego biurku znalazła się mała lampka, która posłuży mu do nauki, czy innych zajęć edukacyjnych. Pamiętaj, że takie rozwiązanie wpływa również na zdrowie malca. Niedobór światła podczas skupiania wzroku na drobnych elementach może negatywnie wpłynąć na wzrok.

Drobne elementy dodające uroku

Na koniec trochę dekoracji. Kobiety uwielbiają wszelkiego rodzaju dodatki, które są ozdobą w pokoju dziecięcym. Pole wyboru jest tutaj naprawdę szerokie. Do wyboru masz multum wzorów tematycznych, edukacyjnych, motywów zwierzęcych i innych zdób, do które idealnie ozdobią zarówno pokój dla dziewczynki jak i chłopca.

Idealnym rozwiązaniem są także, dostępne w naszym sklepie personalizowane metryczki 3D, domki skandynawskie czy inne dekoracje drewniane. Podsyłacie nam wiele zdjęć aranżacji pokoju z tymi właśnie dodatkami. Pomysły są przeróżne, metryczki ustawiacie na drewnianej półce wiszącej lub wieszacie bezpośrednio na ścianie. W zestawieniu z innymi elementami wnętrz prezentują się przepięknie.

Funkcjonalny pokój dziecięcy – z czego zrezygnować?

Era Instagrama, Facebooka, Pinteresta i innych portali przyniosła ze sobą szereg inspiracji, które wprowadzają nowy pogląd na szereg rozwiązań stosowanych w domu, w tym oczywiście aranżację pokoju dla maluszka. Szereg porad udzielanych przez internautów daje większy obraz tego, co niezbędne a z czego lepiej zrezygnować. Z doświadczenia własnego i porad innych rodziców sugeruję unikać:

  1. Zbyt wielu łapaczy kurzu. Kochamy misie, pluszowe kocyki, piękne firanki, zasłony, grube dywaniki, poduszki, poduszeczki itd. Zgadzam się, iż taki wystrój z pewnością prezentuje się urokliwie, jednak pamiętaj, że wszelakie dodatki tego typu zbierają kurz, a to z kolei jest powodem alergii. A tego zdecydowanie nie chcemy.
  2. Zabawki pod sufitem. Cóż… pokój ma służyć przede wszystkim dziecku. Zadbaj o to, by Twoja pociecha miała łatwy dostęp do swoich ulubionych zabawek.
  3. Meble na daleką przyszłość. Tendencja do kupowania mebli „bo za parę lat będą jak ulał” jest dość powszechna. Trendy jednak się zmieniają, pojawiają się nowe rozwiązania na to jak urządzić pokoje dla dzieci. Za 2-3 lata może okazać się, że zmienisz zdanie, co więcej powiem Ci, że to nawet pewne.
  4. Dużo zabawek wcale nie oznacza dużo zabawy. Każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę, którą najchętniej bawiłoby się non stop i nieważne czy w jego lokum znajdzie się dziesięć, czy sto pięćdziesiąt zabawek – z pewnością wybierze tylko kilka, które przypadną mu do gustu najbardziej. Jak to się mówi „co za dużo to nie zdrowo”, w tym przypadku ta zasada również się sprawdza.

A zatem do dzieła!

Mam nadzieję, że nieco Ci pomogłam 🙂 Teraz przejść do działań, urządzenie pokoju dla dziecka jest w Twoich rękach. Życzę Ci zatem powodzenia i zapraszam do zapoznania  z elementami dekoracyjnymi dostępnymi w sklepie MamaMetryczka.

MamaMetryczka

Jestem młodą mamą, którą od zawsze pasjonowały ręczne robótki, więc postanowiłam stworzyć miejsce, gdzie każdy rodzic znajdzie dekoracje, akcesoria dla dzieci i niemowląt, modne dodatki do każdego typu wnętrz. Pasjonatka rękodzieła, ciekawa świata i nowych odkryć. Szczęśliwa MamaMetryczka realizująca swoje pasje!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publiczny